5 Maddede Hamilelikte 1. Ay
Eşlerin düşünüp taşınarak karar vermeleri sonucunda kadının hamilelik dönemi aslında başlamış sayılır. Psikolojik olarak kadının kendini hamilelik sürecine hazırlaması da hamilelikte geçen süreçler arasında yer almaktadır. Hamileliğin ilk ayında gerçekleşecek olan durumlar şöyle sıralanabilir;

1. Gebelik Oluşumu

Gebelik Oluşumu

Annea dayının son adetinin yaşanmasından sonra rahim içi atıklarındaki temizlenme yaşanarak vücut kendini hamileliğe hazırlar ve süreç başlamış olur.

2. İlk Hafta

İlk Hafta

Hamileliğin ilk haftasında henüz gebelik durumundan söz edilememektedir. Anne adayına hamileliğin ilk haftasında genel bilgiler verilmektedir. Anne adayının psikolojik olarak karşılaşabileceği durumlar gibi pek çok unsur ilk hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

3. İkinci Hafta

İkinci Hafta

Hamileliğin ikinci haftasında gebelik testinin pozitif çıkması durumu oluşmaktadır. Vücut ve kan dengesi ancak hamileliğin ikinci haftasında bu durumu anlayabilmekte ve kan değerlerindeki değişiklikler bu hafta içerisinde meydana gelmektedir.

4. Üçüncü Hafta

Üçüncü Hafta

3. haftadan sonra artık anne adayının hamilelik süreci başlamış sayılır. Hazırlık aşamasından sonra üçüncü hafta içerisinde döllenme gerçekleşmekte ve embriyo anne adayının rahmine düşmektedir. Bu sebepten ötürü anne adaylarının hamileliği aslında üçüncü haftadan itibaren başlamaktadır.

5. Dördüncü Hafta

Dördüncü Hafta

Hamileliğin dördüncü haftası içerisinde bölünmüş olan hücrelerin çoğalması ve birleşmesi gerçekleşir ve bebeğin ilk hücrelerinin oluşmaya başladığı haftadır. Bebek bu haftada anne karnındaki yerini bulur ve sağlamlaştırarak plasentası ile birlikte annenin karnına yerleşir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları