Anne Karnındaki Bebeğin Beyninde Su Olmasının Tehlikesi Nedir?
Daha çok oğullarda görülen ancak tüm çocuklarda da oluşma olasılığı bulunan bu rahatsızlık, beyin içindeki sarihliğin genişlemesidir.

Daha çok oğullarda görülen ancak tüm çocuklarda da oluşma olasılığı bulunan bu rahatsızlık, beyin içindeki sarihliğin genişlemesidir. Beyin çok karmaşık yapıda bir uzuvdur. Bu yapının içinde yer alan bir de sistem bulunur. Mevzubahisi sistemde genişleme ve hacim kazanma gidişatı beyinde su bir araya gelmesine neden olabilir. Bu gidişat Anne bebek için oldukça risklidir. Gebelik sırasında tutulan enfeksiyon, ur, bir ekip genetik bozukluklar, muhtelif kanamalar bu makûs vaziyete sebebiyet verebilir. Henüz hamile kadının karnında embriyo halinde iken sadece teşhisi konabilmektedir. Ama reel nedeni, genel olarak kesin biçimde ortaya konamaz. Bu mesele tek tarafa ya da her iki tarafa da bağlı olarak oluşabilir.

Tek tarafa bağlı olan nedenler bir şekilde düzenlenmeye çalışılabilirken daha hafif bir süreç de bu noktada yaşanabilir. Çift taraflı kasvetler ise güç atlatılır.

Gebelik Takibi Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilenin karnında ki embriyo da beyinde su bir araya gelmesi teşhisinin tanımlanmasının ardından hamile bayan üzerinde uygulanabilir her türlü testin yapılması koşuldur. Öncelikle de ultrasonografi tahlilinde başka anormalliklerin oluşup oluşmadığı da ehemmiyetlidir. Eğer bu anormalliklerin yanında ikinci bir anomali de varsa, bu sualin irsiyetsel genetik anormallik olup olmadığına bakılır. Yeniden embriyonun ve hamile kadının sıhhatini gözetmek için enfeksiyon tehlikeleri de yine incelenir. Başka bir kasvetin olup olmadığı da bu biçimde ortaya konulur.

Beyinde su bir araya gelmesinin Ventrikulomegali sebepleri arasında gösterilen enfeksiyonların gebelik sırasında geçirilip geçirilmediğine de bakmak gerekir. Bu bilgi ehemmiyetli bir noktayı temsil eder.

Bulunan bozukluğun ardından aralıklı biçimde hakimiyetler yapılmalıdır. Bu rahatsızlık gidişatında eksilme ya da çoğalma tespit edilmesi bu hakimiyetler ile sağlanır. Gelişimi devam eden embriyonun yapıları ve beyni bu sayede daha iyi bir vaziyete kazanç. Şayet gebelik devam ederken bu rahatsızlık tespit edilmiş ise, gebeliğin sürmesi veya devam etmesi ile alakalı karar aileye vazgeçilir. Ancak uzmanların mevzu ile alakalı yaşanılabilecek tüm tehlikeleri , rehabilitasyon ve bakım gidişatlarını aileye anlatması gerekmektedir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları