Hamileliğin 5 Belirtisi
Hamilelik, her kadının hayali olsa da her zaman planlı olmayabiliyor veya belirtileri bilinemeyebilir. O nedenle hamileliğin en önemli 5 belirtisini kadınlar için listeledik;

1. Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi

Hamilelik belirtileri arasında en çok rastlanılan durum, adet gecikmesidir. Ancak bu sorun başlı başına hamile kalındığının bir işareti olmayabilir. Son dönemler de stresli, hasta ya da aşırı düşük kiloluysanız veya başka bir rahatsızlığınız varsa adet gecikmesi sorunu yaşayabilirsiniz. Yine de böyle bir durumda mutlaka bir hamilelik testi yaptırarak emin olabilirsiniz.

2. Koku Hassasiyeti

Koku Hassasiyeti

3. Mide Bulantısı

Mide Bulantısı

Mide bulantıları ve kusmalar hamilelikte genellikle 6. hafta ve sonrasında karşılaşılan yaygın hamilelik belirtilerindendir. Mide bulantılarının nedeni ise yükselen hormon seviyeleridir. Yine de bazı kadınlarda mide bulantısına rastlanmayan hamileliklere de rastlanılabilir.

4. Halsizlik Hissi

Halsizlik Hissi

Gebeliğin en önemli belirtilerinden biri ise yoğun bir halsizlik hissidir. Çok yorucu bir iş yapılmamasına rağmen bitkin ve halsiz hissetmeniz hamilelik belirtilerindendir.Doğal bir durum olarak çokça rastlanılan halsizlik sonucu ayrıca çok uyuma belirtilerine rastlanılır.

5. Çok Sık İdrara Çıkma İhtiyacı

Çok Sık İdrara Çıkma İhtiyacı

Gebelikle birlikte çok hızlı bir şekilde artan hormonlar ile idrar artışı da olmaktadır.Bu nedenle de anne adayı ilk haftalardan bu yana çok sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Gebeliklerde ilerleyen haftalarda rahmin idrar kesesine baskı yapması sonucunda da sık sık idrara çıkma hissi doğal olarak oluşmaktadır.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları